Boj s dezinformacemi je neúčinný

Elfové na hlídce proti ruským trollům

Boj s dezinformacemi je neúčinný
Elfové na hlídce proti ruským trollům

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruské dezinformace, manipulace, fake news, hybridní válka, to jsou jedny z největších nebezpečí, kterým dnes čelí Západ. Ruští trollové dokázali zařídit brexit, dostat do Bílého domu Donalda Trumpa, zvolit Miloše Zemana. Neúspěšně se pokusili zasáhnout ve prospěch Marine Le Penové ve Francii. Toto je názor, který je rozšířený ve velké části společnosti. I když ruské snahy o ovlivňování politického dění v zemích Západu nepochybně existují, jejich reálný dopad je značně pochybný. I tak vznikají nejrůznější organizace, které si dávají za cíl s dezinformacemi bojovat. Americká média nabrala po zvolení Trumpa hordy fact checkerů, jejichž úkolem je ověřovat informace. Technologické firmy se zavazují k boji proti trollům. Jedna taková skupina vznikla i v České republice. Členové si říkají elfové. Svou činnost odtajnili v říjnu minulého roku. 

Jejich cílem je bojovat proti dezinformacím, které šíří internetoví trollové. Odtud pochází i název uskupení. Trollové jsou v mytologii magické bytosti, které škodí lidem. Elfové jsou, především v tolkienovských příbězích, vznešená rasa a jedni z nejbližších spojenců lidí, kteří po tisíce let vedou válku se zlem. Není tak těžké uhádnout, proč si dali právě tento název. Inspirovali se v Litvě, kde podobná skupina funguje zhruba od roku 2014, kdy vznikla v reakci na ruskou anexi Krymu.  

Vznik elfů byl ve většině médií vítán spíše pozitivně. „Čeští ,elfové‘ potírají dezinformace a propagandu. Jsou mezi nimi lékaři i vojáci,“ hlásal titulek na serveru Aktuálně.cz. „Elfové proti trollům. Skupina Čechů se snaží potírat ničivý obsah internetu,“ vítal vznik skupiny web iDNES.cz. „Čeští elfové budou bojovat proti dezinformacím a ruským trollům,“ oznamoval Respekt.  

Na sítích se objevila i kritika elfů, i když především mimo mainstreamová média. Komentátoři upozorňovali na možnost cenzury, elfy označovali za „práskače“. Asi nejlepší kritiku, možná překvapivě, poskytl levicový web A2larm, který v článku „A proti trollům povstali elfové…“ zasadil působení elfů do širší české „války“ proti ruským dezinformacím a upozorňuje, jak se snadno může zvrhnout ve vytěsňování legitimních, ale nepohodlných názorů.  

Je pravda, že struktura organizace elfů nebudí zrovna důvěru. Téměř všichni členové, kterých jsou prý desítky, jsou utajeni. Na veřejnosti vystupují pouze dva mluvčí: Bohumil Kartous a Vít Kučík. Utajení je prý nutné, aby se elfové vyhnuli šikaně a útokům ruských trollů a aby mohli lépe infiltrovat jejich skupiny. Navzájem se neznají ani sami elfové, má to zabránit proniknutí nepřátel mezi ně. „Kdyby někdo infiltroval naši skupinu, odřízneme větev, ale skupina nebude zničena,“ řekl Kartous pro iDNES. Celé to zní dost absurdně, jako kdyby někdo četl příliš mnoho románů od Fredericka Forsytha. Zde úsměvná prohlášení elfů zdaleka nekončí. Kartous celou organizaci popisuje jako dobře promazaný vojenský stroj. Na „frontové linii“ bojují elfové, kteří mají za úkol diskutovat s trolly v komentářích, dále elfy tvoří analytici, kteří trollí skupiny vyhledávají, a agenti, kteří mají za úkol je infiltrovat. Anonymní člen elfů se zase pro Aktuálně.cz přirovnal k odbojářům: „Jsme lidé, kteří by za války působili v odboji – občané, kteří cítí odpovědnost za svůj stát.“ Facebookový účet Čeští elfové, který slouží jako hlavní komunikační kanál skupiny, zase mezi elfy kooptoval disidenty. „To je nesmírně roztomilé, jak se všichni ti mnohomluvní zastánci šiřitelů kremelských lží a dezinformací chtějí srovnávat s disidenty, kteří za totality neohnuli hřbet a zůstali věrni pravdě. Nesmysl. Ti, kdo byli věrní pravdě, by dnes byli elfové...“ Na dalším místě zase přirovnal elfy k Rychlím šípům. „No, jsme sice šikovní a rozumíme si s technikou, ale zároveň jsme tak trochu Mirkové Dušínové, takže neporušujeme zákony naší země a nikomu bez dovolení do e-mailu nelezeme.“ Z některých prohlášení elfů jde strach. Další anonymní elf poskytl rozhovor pro časopis Studenta, ve kterém popisuje svoji práci. „Pravda je jen jedna a ta je neprůstřelná,“ tvrdí.

Trollové v opeře ruského skladatele Sergeje Petroviče Baneviče na motivy Sněhové královny H. Ch. Andersena. Moskva, Bolšoj těatr 2014. - Foto: Reuters

 

Od kočiček k Zemanovi

Pasáž o Dušínovi reagovala na kritiku ohledně elfího zkoumání rozesílání řetězových e-mailů. Ty jsou momentálně největším tématem českých elfů. Podle nich jsou jedním z hlavních nástrojů proruské propagandy a cílí hlavně na seniory. Důchodce dostává od svých přátel přeposlané zprávy, které podle elfů nejdřív mají vzbudit důvěru, obsahují proto videa roztomilých kočiček a podobné prkotiny. Postupně se do e-mailů začne vkrádat politický obsah typu „prezident Zeman – hráz proti migrantům“. Za zastřený politický obsah považují i idealistické fotografie z doby komunismu, které podle nich mají navodit nostalgický pocit. Podle elfů tyto e-maily mají zásah v řádech desetitisíců lidí. 

I když se elfové tváří, že jsou v první linii v boji proti ruským dezinformacím, jejich na veřejnosti prezentované výsledky jsou zatím rozpačité. Hlavním shrnutím těchto výsledků je analýza vydaná v půlce února. Ta identifikuje 22 webů, které mají sloužit jako nástroje ruské propagandy. Většinou jde však o „staré známé firmy“ typu Aeronet.cz, Protiproud.cz nebo Sputniknews.com. Sputnik je přiznaně založený ruskou vládou. Jeho názorová orientace tedy není žádným velkým překvapením. 

Elfové působí spíš jako skupinka amatérských nadšenců, kteří hledají svůj smysl v bojích u klávesnice a přestavují si u toho, že jsou ne-li partyzáni, tedy aspoň disidenti. Vžívají se do role virtuálních Rychlých šípů. Jako všichni idealisté to občas přeženou. Za svých zhruba osm měsíců veřejného fungování toho příliš nedokázali. Je tedy otázka, jestli spíš než Mirky Dušíny nejsou Dony Quijoty. 

Je nepopíratelné, že Rusové se o ovlivňování dění v západních zemích snaží. Důkazy o tom, že by dokázali v jediné zemi pomocí dezinformací zvrátit jediné volby, jsou pochybné. Podle Muellerovy zprávy největším ruským zásahem do amerických prezidentských voleb bylo vypuštění ukradených e-mailů Hillary Clintonové skrz WikiLeaks. Paradoxně v tomto případě nešlo o utajování a mlžení, ale vypouštění informací. Za jiných okolností, jak ukazuje případ Edwarda Snowdena, by to média nejspíš vítala.  

Cílem ruské vlády není dosadit na klíčová místa „své“ lidi, ale zesilovat rozdělení společnosti. Například vyšlo najevo, že Rusko na Facebooku zakládalo nejen protrumpovské skupiny, ale také skupiny podporující hnutí za práva černochů Black Lives Matter. Internet Research Agency, hlavní ruská „trollí farma“ nejspíš řízená ruskou rozvědkou, měla podle Muellera během amerických voleb měsíční rozpočet voleb 1,25 milionu dolarů. Orientaci na USA zahájila někdy v prosinci 2015, takže do dne, kdy byl zvolen nový americký prezident, vynaložila 13,75 milionu dolarů. Může se to zdát hodně, ale Trumpova kampaň stála 612 milionů dolarů a kampaň Clintonové dokonce 1,2 miliardy. Je pravděpodobné, že mnohem větší roli ve volbách hrála neschopnost Clintonové.

Stejně tak se vliv ruských trollů v Česku nejspíš přeceňuje. Kolega Petr Holub na příkladu vzniku dezinformace o lithiu, která možná pomohla vyhrát Andreji Babišovi volby, ukazuje, že vznikla díky poslancům KSČM, jejichž rétoriku převzalo ANO a Lidové noviny. Jediným vkladem pochybných webů bylo spojení „lithiové loupeže“ doslovně s ČSSD, což jako první učinil web Aeronet. Nicméně se ukázalo, že za Aeronetem nestojí Rusové, ale tři kamarádi z Pošumaví. To, že většina pochybných zpráv je místní provenience, potvrzuje také BIS. Ve své výroční zprávě za rok 2017 píše: „Drtivá většina dezinformačních webů v českém jazyce je dílem českých (ideologicky motivovaných a přesvědčených o škodlivosti NATO, EU, USA, liberální demokracie či prvoplánově proruských) občanů, které nepodporují ruské entity. Tito aktivisté jen v rámci svých občanských práv a svobod šíří to, čemu věří, že je pravdivé.“ Navíc podpora Ruska je podle CVVM v Česku stabilně zhruba lehce nad 20 % a v posledních letech klesá. Ruská propaganda se míjí účinkem. 

Janek Lesák: Rychlé šípy reloaded. Západočeské divadlo v Chebu 2015. - Foto: Profimedia.cz

Kdo stvořil Trumpa

Pravým cílem ruských trollů je vyvolat co největší rozdělení společnosti a tím její co největší oslabení. Zatím to funguje nejspíš lépe, než mohl Vladimir Putin čekat. Amerika je od zvolení Donalda Trumpa ve stavu studené občanské války. Část Česka se nikdy nesmíří se znovuzvolením Miloše Zemana a za každou kritikou EU vidí Putinovy prsty. Navíc na ruských dezinformacích a ovlivňování není nic nového. Reportér New York Times v Moskvě ve 30. letech Walter Duranty za opakování stalinistických lží dostal Pulitzerovu cenu. Bývalý viceprezident F. D. Roosevelta Henry Wallace v roce 1948 kandidoval na prezidenta jako zástupce Progressive Party, která byla úspěšně infiltrována a ovládnuta komunisty. SSSR vytrvale podporoval a financoval nejrůznější západní protivládní levicová hnutí se stejným cílem, jako dnešní Rusko dnes zakládá stránky černošských aktivistů. I tak Západ studenou válku nakonec vyhrál. 

Představa o ruských manipulacích navíc určitému segmentu elit a médií vyhovuje. Ruští trollové jsou mnohem lepší vysvětlení než připustit si možnost, že lidé jsou naštvaní z legitimních důvodů a politika je špatná. Nebo dokonce, že jsem svým chováním přispěl ke vzestupu toho, co nenávidím. Americká média podle některých výpočtů poskytla Trumpovi publicitu zdarma v hodnotě asi pěti miliard dolarů. Trumpa stvořila spíš CNN než Putin. Označování nepohodlných názorů za hoaxy, manipulace a dezinformace nakonec celou situaci jen zhoršuje. Jen dál dělí společnost a vytlačuje legitimní názory do karantény. 

Zatím to vypadá, že čeští elfové jsou celkem neškodní. Ani internetoví cenzoři, ani hrdinní bijci trollů. Carské Rusko, Sovětský svaz i Putinova Moskva rozumí jen síle. Mnohem efektivnější k zatlačení ruského vlivu než opravování hoaxů na Facebooku je zvýšení financí na armádu na 2 % HDP. 

 

 

 

25. května 2019