komentář petra holuba

Kmotři v náručí oligarchy

komentář petra holuba
Kmotři v náručí oligarchy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po domluvě o osmi koalicích v krajských městech pomohli občanští demokraté Babišovu ANO na pět pražských radnic. Existuje při uzavírání koalic s oligarchou ještě nějaké tabu?

Nejtrefnější komentář k vyjednávání po komunálních volbách měl jako vždycky Andrej Babiš. „Pro Brno je to nejhorší, co se může stát,“ reagoval premiér, když ODS odmítla návrh ANO a domluvila se na brněnské městské radě raději s Piráty, lidovci a sociálními demokraty. K tomu premiér dodal: „Potvrzuje se, že se ODS moc nezměnila a že ti kmotři tam stále fungují.“ Jako by byl výrok ve věci Brna výstrahou, kterou se kromě jiných také občanští demokraté už neodvážili přestoupit. V osmi krajských metropolích bude tandem „kmotrů“ s oligarchou radnici řídit, v Liberci je doplňkem vlády Starostů pro Liberecký kraj, v Praze skončil v opozici. V Českých Budějovicích koalice ANO a ODS ztroskotala jen na tom, že nenašla partnera mezi regionálními stranami. Brněnský „megapodraz“ následovala z krajských měst pouze Jihlava.

Nečekané spojenectví ještě podtrhla bilance z pražských čtvrtí. Politická výpověď z dvaadvaceti obvodů hlavního města není vyčerpávající ilustrací republikových poměrů, nelze ji ovšem úplně přehlédnout, protože například čtyři z nich se řadí mezi statisícová města. Do devíti z devatenácti obvodních rad, o kterých už se rozhodlo, dodala starostu a většinu radních koalice z magistrátu, tedy Piráti, Spojené síly (hlavně TOP 09 nebo STAN) a Praha Sobě. Do žádné z těchto rad neproniklo ANO, přesto se bude podílet na vládě v šesti obvodech. Ve všech případech je ke spolupráci vyzvali občanští demokraté. Díky jejich podpoře získali babišovci místo starosty v Horních Měcholupech (Praha 15) a Letňanech (Praha 18), i když tam volby nevyhráli. Jako menšího partnera si strana Petra Fialy vybrala ANO v Praze 2, Jihozápadním Městě (Praha 13) a v Újezdu nad Lesy (Praha 21). V jednom případě (Praha 5) slouží ODS a ANO jako menší partner pirátskému starostovi.

Ruka ruku myje

Nabízí se řada argumentů, proč dnes ODS poskytuje na radnicích v Praze i celé České republice Babišově formaci stejnou službu jako Bohuslav Sobotka, který vzal oligarchovu stranu do vlády v roce 2014. Na komunální úrovni přece nejde o ideologickou politiku, nýbrž praktické problémy, které mohou Babišovi technokraté řešit stejně jako kdokoli jiný. Pořád je také lepší ukázněná podnikatelská strana než nedisciplinovaní blouznivci z nespočetných místních sdružení. Nakonec se dá říci, že na ODS kromě ANO vlastně nikdo jiný nezbyl.

Situaci ovšem lépe osvětluje výše citovaný Babišův výrok. ODS je „stranou kmotrů“, která může být dokola obviňována z nekalých praktik, pokud však pomůže oligarchovým lidem na radnice, je vše odpuštěno a o minulosti se mluvit nebude. K tomu přece stačí to, aby na oplátku zapomněla své výhrady, že ANO je protidemokratická strana sloužící především ekonomickým zájmům svého majitele, bývalého komunisty a estébáka. V roce 2013 nemohla být o vládní koalici ODS a ANO řeč. Vzájemné výhrady byly příliš velké a strany by ani žádnou většinu ve sněmovně nedaly dohromady. Po krajských volbách v roce 2016 se to už posunulo. Tehdy ODS v některých krajích v čele se středními Čechami koalici s ANO sestavila a zdůvodnila to tím, že musela zabránit nebezpečné koalici populistických či extrémních stran ANO–KSČM–SPD, která v některých krajských zastupitelstvech získala většinu. Přesto ještě tehdy Fiala opakoval mantru, že volby rozhodují, „jestli naše politická generace obhájí svobodu, nebo tady budou vládnout populisté a oligarchové“.

Babišova úvaha, že koalicí s jeho stranou ztrácí ODS svůj kmotrovský náboj, tak byla doplněna pohledem občanských demokratů, že právě dohoda s ANO je jedinou šancí, jak zachránit svobodu. Teď po komunálních volbách šla tato úvaha ještě dál. Koalice oligarchy s komunisty a stranou Tomia Okamury nehrozí, přesto je možné spolupráci dohodnout čistě z pragmatických důvodů. Tím už se ODS dostala na Sobotkovu pozici z roku 2014.

ODS mráz nespálí

Jak známo, sociální demokracii se aliance s ANO nevyplatila, protože Babiš využil spojenectví k tomu, aby jí vyluxoval voliče nejdříve v parlamentních a teď také v komunálních volbách. Občanští demokraté se toho nebojí po zkušenostech z těch několika radnic, kde s Babišem kooperovali už v uplynulých čtyřech letech. Ať ANO posloužilo jako menší partner (v Mladé Boleslavi a Praze 13), nebo naopak využilo občanské demokraty coby podporu svého starosty (Ostrava, České Budějovice), návrat popularity Fialovy strany to nezastavilo. Mráz kopřivu nespálil, zkušenost ČSSD se v případě ODS neopakovala, proč tedy manévr nezkusit na každé radnici, kde to jen půjde? Boj za demokracii a svobodu proti oligarchovi je přece možné vést zároveň na paralelním bojišti ve sněmovně.

Jisté komplikace ovšem může takové řešení přinést, jak ukazuje zkušenost s vládou ANO v minulém období. Nejde jen o příklad Prahy, Brna a Jihlavy, kde se Babišových lidí v čele města raději rychle zbavili, za příklad mohou posloužit i pražské obvody. ANO bylo po volbách 2014 nejsilnější stranou ve třech z nich, v Praze 8 a Jižním Městě (Praze 11) však způsobilo ještě větší rozvrat než na magistrátě. Politické poměry se nepodařilo dát do pořádku ani měsíc po nových volbách, jak dokládá fakt, že Praha 8 a 11 patří mezi pražskými obvody ke třem výjimkám, kde se dosud nepodařilo domluvit obvodní radu. Většina po dohodě ANO a ODS by tu s asistencí TOP 09 byla možná, TOP 09 se však bojí, že by jí mezaliance mohla uškodit. ODS se může v nadcházejícím období stát spoluviníkem podobného rozvratu na řadě dalších radnic a také tím, komu voliči vystaví účet. Pak už nemusí stačit, že si oligarcha a „kmotři“ navzájem odpustí.   

11. listopadu 2018